På orebro.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vad är cookies? Jag förstår

Meny

Kurser i teater och musikal

Upptäck det sceniska uttrycket i teaterns förtrollande värld! Prova på teaterns olika delar som t.ex. berättande, gestaltning, dekor, smink och kostym. Kurserna vänder sig till barn och ungdomar mellan 9 och 19 år.

Våra kurser i teater och musikal

Jobba med roller, manus och kostym med mera och möt en publik.

Undervisningen sker i åldersindelade grupper 80 minuter per vecka.

Cats, Grease, Fame, Rent, Chess, Hair, Cabaret, Skönheten och Odjuret, West Side Story, Sound of Music, Jesus Christ Superstar, High School Musical ... Listan på bra musikaler tar aldrig slut. På Kulturskolan gillar vi musikal!

Vill du sjunga, dansa och spela teater samtidigt? På Kulturskolan har vi musikalundervisning för dig som är nybörjare och för dig med erfarenhet som vill fördjupa dina kunskaper.

Det finns även musikalgrupp för dig som har en funktionsnedsättning.

Undervisningen sker i åldersindelade grupper 90 minuter per vecka.

Teater och musikal finns även som fördjupningslinje och vänder sig i första hand till dig som går på högstadiet eller gymnasiet. Här har du chansen att fördjupa och utveckla ditt kunnande. Du erbjuds längre lektionstid och fler ämnen.

Undervisning och lektionstid

Du har lektion en gång i veckan.

Vi garanterar dig alltid minst 28 undervisningstillfällen under läsåret om du börjar vid höstterminens start. Beroende på ämne kan undervisningstillfällena i olika omfattning innefatta ordinarie lektion, repetition inför och genomförande av konsert/föreställning.
Din lärare informerar om mer exakta tider för läsårets förläggning.

Våra undervisningslokaler finns i Teaterhuset Markurell på Fredsgatan 14.

Det är vi som undervisar i teater och drama

Teater och drama

Nurten Blixt, nurten.blixt@orebro.se
Mike Crawford, mike.crawford@orebro.se
Malin Ekström, malin.ekstrom@orebro.se
Sanne Jansson, sanne.jansson@orebro.se
Mari Molander, mari.molander@orebro.se
Hélène Nevers, helene.nevers@orebro.se
Anna Sandvall, anna.sandvall@orebro.se
Joakim Waern, joakim.waern@orebro.se

Senast uppdaterad: 3 december 2019

Publicerad: 18 maj 2016

Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Kontakta Kulturskolan

Kontakta Örebro kommun

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Vardagar kl. 8-16.30

Besöksadress: Drottninggatan 5

Öppettider: Vardagar kl. 12-16.30

E-post till servicecenter

 servicecenter@orebro.se