På orebro.se använder vi cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies.

Vad är cookies? Jag förstår

Meny

Kontakta oss!

Här hittar du kontaktuppgifter till Kulturskolans kansli, ledning och lärare. Här finns även adresser till våra lokaler.

Kulturskolans kansli

Telefon: 019-21 10 00 (Örebro kommuns servicecenter)
måndag–torsdag kl. 8–16 (lunch kl. 12–13), fredag kl. 8–12
E-post: kulturskolan@orebro.se
Fax: 019-21 46 10

Besöksadress: Vasagatan 9, Örebro

Postadress: Örebro kulturskola, Box 32520, 701 35 Örebro

Sjukanmälan

Mejla i första hand din lärare. Mejladress hittar du här nedanför under "Kontakta lärare".
Du kan även mejla kulturskolan@orebro.se eller ringa 019-21 10 00 Örebro kommuns servicecenter.

Kontaktuppgifter till ledning, administration, lärare med flera

Kontakta ledning och kansli

Ledning

Lars Hilmersson, verksamhetschef      
019-21 12 19, 076-551 56 25
lars.hilmersson@orebro.se

Carolina Remstam, enhetschef
019-21 28 32, 070-257 85 03
carolina.remstam@orebro.se

Mats Öhlund, enhetschef
Kultur i skolan och stadsutveckling
019-21 12 35, 076-551 39 59
mats.ohlund@orebro.se

Gitte Östling, enhetschef/producent
019-21 12 31, 070-344 17 92
gitte.ostling@orebro.se

Kansli

Carina Halleby, administratör
019-21 12 34
carina.halleby@orebro.se

Magnus Hägerås, vaktmästare, tekniker
019-21 12 37
magnus.hageras@orebro.se

Birgitta Jonsson, samordnare El Sistema
076-496 82 02
birgitta.jonsson@orebro.se

Tobias Kandenäs, kulturpedagog, samordnare för nyanlända
076- 496 87 91
tobias.kandenas@orebro.se

Elin Nordström, teckenspråkstolk, samordnare
elin.nordstrom@orebro.se
076-551 48 90

Jenny Pettersson, administratör
jenny.c.pettersson@orebro.se
019-21 18 71

Elin Sundblad, administrativ samordnare
019-21 13 13
elin.sundblad@orebro.se

Leo Winter, vaktmästare
leo.winter@orebro.se
072-143 32 43


Övrig administration

Mike Crawford, arbetsplatsombud Lärarförbundet
019-21 12 91
mike.crawford@orebro.se

Anna Linder, kostymföreståndare
019-21 12 47
kulturskolan.kostym@orebro.se

Gunilla Nordstrand Lundquist, kostymassistent
019-21 12 47
kulturskolan.kostym@orebro.se

Helena Nordquist, biblioteksansvarig
019-21 12 27
helena.nordquist@orebro.se

Michael Ross, ljudtekniker
michael.ross@orebro.se


Produktionsteam

Produktionsteamet arbetar med skolans konserter, föreställningar och utställningar. I teamet ingår:

  • Gitte Östling, producent
  • Magnus Hägerås, ljus- och ljudtekniker, dekorsnickare
  • Michael Ross, ljudtekniker
  • Anna Fredrikson, kostymföreståndare
  • Gunilla Nordstrand Lundqvist, kostymassistent
Kontakta lärare

Bild, form media och skrivande

Bild och form

Elizabeth Bohjort, elizabeth.bohjort@orebro.se
Anna Linder, anna.linder@orebro.se
Barbro Landström, barbro.landstrom@orebro.se
Göran Sannander, goran.sannander@orebro.se

Bild och form i grundskolan
Susanne Arvidsson, susanne.arvidsson@orebro.se 

Skrivande

Kristina Larsson, kristina.larsson@orebro.se
Nanna Petersson, bibliotekarie, nanna.petersson@orebro.se

Dans

Susanne Augustsson, susanne.a.augustsson@orebro.se
Anita Basha, anita.basha@orebro.se
Emma Hägerman Sundberg, emma.hagerman.sundberg@orebro.se
Gunilla Nordstrand Lundqvist, gunilla.nordstrand-lundqvist@orebro.se
Linnéa Törnblom, linnea.tornblom@orebro.se
Anette Waldner, anette.waldner@orebro.se
Catrine Örman Oskarsson, catrine.orman.oskarsson@orebro.se

Musik

Blockflöjt

Kristina Larsson, kristina.larsson@orebro.se

Brass

Lars Hellgren, tuba, lars.hellgren@orebro.se
Anna Holm, trombon, anna.holm@orebro.se
Thomas Jonsergårdh, trumpet, thomas.jonsergardh@orebro.se
Staffan Sjösvärd, valthorn, staffan.sjosvard@orebro.se

Träblås

Ingrid Ekman, tvärflöjt, ingrid.ekman@orebro.se
Johan Holm, saxofon, johan.holm@orebro.se
Susanna Heinebäck, oboe och fagott, susanna.heineback@orebro.se
Jan Lundquist, klarinett och saxofon, jan.lundquist@orebro.se
Katarina Strandahl, tvärflöjt, katarina.strandahl@orebro.se
Florence Söderberg, tvärflöjt, florence.soderberg@orebro.se

Elgitarr och elbas

Marcus Måttgård, marcus.mattgard@orebro.se
Michael Ross, elgitarr, michael.ross@orebro.se
Antoni Yammin, elbas antoni.yammin@orebro.se
Magnus Åkesson, elgitarr och gitarr, magnus.akesson@orebro.se

Gitarr

Bo Johansson, bo.johansson@orebro.se
Oskar Hansson, oskar.hansson@orebro.se
Lars-Olov Wikström, lars-olov.wikstrom@orebro.se
Eva Wååg, eva.waag@orebro.se
Ylva Åkesson, ylva.akesson@orebro.se

Klaver

Johan Alkenäs, piano, johan.alkenas@orebro.se
Lisa Erbro, piano, lisa.erbro@orebro.se
Essen Ledstam, piano, essen.ledstam@orebro.se
Ingrid Misgeld, piano, ingrid.misgeld@orebro.se
Tommy Nilsson, dragspel tommy.nilsson@orebro.se
Erik Oldberg, piano, erik.oldberg@orebro.se
Eva Schneeberger, piano, eva.schneeberger@orebro.se
Thomas Stadigs, thomas.stadigs@orebro.se
Rasmus Thomsen, piano, rasmus.thomsen@orebro.se 

Slagverk

Oskar Cederblad, oskar.cederblad@orebro.se
Stefan Kahl, stefan.kahl@orebro.se
Kjell Neander, kjell.neander@orebro.se 
Anders Nordberg, anders.nordberg@orebro.se

Stråk

Isak Björklund, isak.bjorklund@orebro.se
Elisabeth Lundberg, altfiol och fiol, elisabeth.lundberg@orebro.se
Ingrid Morgan, cello, ingrid.morgan@orebro.se
Helena Nordquist, cello, helena.nordquist@orebro.se
Karin Svensson Nordberg, karin.svensson.nordberg@orebro.se
Birgitta Säterhagen, fiol, birgitta.saterhagen@orebro.se
Silvia Östersjö Sharp, silvia.ostersjo.sharp@orebro.se

Sång

Maria Augustsson Backman, maria.augustsson.backman@orebro.se
Åsa Bergfalk, asa.bergfalk@orebro.se
Katarina Josephsson, katarina.josephsson@orebro.se
Rita Köszegfalvi, rita.koszegfalvi@orebro.se
Lisa Sahlin, lisa.sahlin@orebro.se
Gunnel Sjöberg, gunnel.a.sjoberg@orebro.se
Roine Tharander, roine.tharander@orebro.se

Teater och drama

Nurten Blixt, nurten.blixt@orebro.se
Mike Crawford, mike.crawford@orebro.se
Malin Ekström, malin.ekstrom@orebro.se
Sanne Jansson, sanne.jansson@orebro.se
Mari Molander, mari.molander@orebro.se
Hélène Nevers, helene.nevers@orebro.se
Anna Sandvall, anna.sandvall@orebro.se
Joakim Waern, joakim.waern@orebro.se

El-Sistema Örebro

Carl Bäckman, carl.backman@orebro.se
Maria Augustsson Backman, maria.augustsson.backman@orebro.se 
Ingrid Ekman, ingrid.ekman@orebro.se 
Sofia Medin Lindström, sofia.medin.lindstrom@orebro.se
Ingrid Misgeld, ingrid.misgeld@orebro.se
Thomas Stadigs, thomas.stadigs@orebro.se
Karin Svensson Nordberg, karin.svensson.nordberg@orebro.se
Vanja Lindeberg, vanja.lindeberg@orebro.se

Kulturskolan i Vivalla

Niclas Ekholm, niclas.ekholm@orebro.se
Johanna Sundström, johanna.a.sundstrom@orebro.se

Frågor om teckenspråkiga kurser

Sms: 076‑551 48 90
E-post: kulturskolan@orebro.se

Kontakta dans, teater och kostymateljé

Dans: 019-21 12 42
Teater: 019-21 12 23
Kostymateljé: 019-21 12 47, kulturskolan.kostym@orebro.se

Här finns våra lokaler

Vasagatan 9 – lektioner i bild, dans och musik, instrumentförråd, skolledning och kansli.
Fredsgatan 14 – Teaterhuset Markurell – lektioner i dans, teater, musikal och kostymateljé.
Södra Strandgatan 3 – Strand – konsert- och föreställningslokal.

Undervisning sker även på skolor och i andra lokaler i Örebro och Lekeberg.

Senast uppdaterad: 3 augusti 2020

Publicerad: 18 maj 2016

Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Örebro municipality in other languages

Close

Kontakta Kulturskolan

Kontakta Örebro kommun

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Vardagar kl. 8-16.30

Besöksadress: Drottninggatan 5

Öppettider: Vardagar kl. 12-16.30

E-post till servicecenter

 servicecenter@orebro.se