Meny

Kurser i musik

Upplev känslan när du fyller ett rum med vackra toner! På Kulturskolans kurser i musik får du verktyg för att kunna berätta sådant som inte kan sägas med ord. Kurserna vänder sig till barn och ungdomar mellan 7 och 19 år.

Våra kurser i musik

Musikul: årskurs 1 och 2

Förberedande musikundervisning där vi lär oss om musikens byggstenar genom sång, spel på rytminstrument och rörelse.

Musikul är en tvåårig ämneskurs för elever i årskurs ett och två, i årskurs två får eleverna bekanta sig med olika instrument.

Musikinstrument: årskurs 3 till och med gymnasiet

Lär dig spela efter noter, spela på gehör och improvisera. Spela tillsammans med andra i någon av våra ensembler och orkestrar med olika genrer, t.ex. klassiskt och pop. Du får göra två instrumentval.

Instrument att välja bland

Klaverinstrument

Piano/klaviatur, dragspel

Brassinstrument

Trumpet, trombon, tuba, valthorn

Stränginstrument

Gitarr, elgitarr, elbas

Stråkinstrument

Fiol, altfiol, cello, kontrabas

Träblåsinstrument

Blockflöjt, klarinett, fagott, oboe, tvärflöjt, saxofon

Träblåskul

I träblåskul får du lära dig spela på alla träblåsgruppens instrument: Klarinett, oboe, saxofon och tvärflöjt. Undervisningen bedrivs i grupp under ett år.

Slagverk

Slagverk/trumset, steelpan

Du kan hyra orkesterinstrument under en begränsad tid. Undantaget är piano, synt, alla slags gitarrer, trummor och dragspel som du måste skaffa själv.

Läs mer om instrumenten.

Sång: årskurs 7 till och med gymnasiet

Du kan anmäla dig till sång från och med det året du börjar årskurs sju. Undervisningen sker enskilt eller i grupp.

Kör/vokalgrupp: årskurs 1 till och med gymnasiet

Om du sjunger i kör får du sjunga tillsammans med andra och till exempel träna stämsång.

  • Kör, årskurs 1–6
  • Vokalensemble, årskurs 7 till och med gymnasiet
Fördjupningslinje: högstadiet och gymnasiet

Musik finns även som fördjupningslinje och vänder sig i första hand till dig som går på högstadiet eller gymnasiet. Här har du chansen att fördjupa och utveckla ditt kunnande. Du erbjuds längre lektionstid och fler ämnen.

Undervisning och lektionstid

Du har lektion en gång i veckan.

Vi garanterar dig alltid minst 28 undervisningstillfällen under läsåret om du börjar vid höstterminens start. Beroende på ämne kan undervisningstillfällena i olika omfattning innefatta ordinarie lektion, repetition inför och genomförande av konsert/föreställning.
Din lärare informerar om mer exakta tider för läsårets förläggning.

Våra undervisninglokaler finns på Vasagatan 9.

Det är vi som undervisar i musik

Lärare

Lärare i musik

Blockflöjt

Kristina Larsson, kristina.larsson@orebro.se

Brass

Lars Hellgren, tuba, lars.hellgren@orebro.se
Anna Holm, anna.holm@orebro.se
Thomas Jonsergårdh, trumpet, thomas.jonsergardh@orebro.se
Staffan Sjösvärd, valthorn, staffan.sjosvard@orebro.se

Träblås

Boo Hammarlund, saxofon, bo.f.hammarlund@orebro.se
Susanna Heinebäck, oboe och fagott, susanna.heineback@orebro.se
Else-Marie Meier, tvärflöjt, else-marie.meier@orebro.se
Kjell Pettersson, klarinett. kjell.pettersson@orebro.se
Katarina Strandahl, tvärflöjt, katarina.strandahl@orebro.se
Lena W. Strömberg, saxofon, lena.westerborn.stromberg@orebro.se
Florence Söderberg, tvärflöjt, florence.soderberg@orebro.se

Elgitarr och elbas

Anders Mattisson, elbas, anders.mattisson@orebro.se
Eddy Helldén, elgitarr och gitarr, eddy.hellden@orebro.se
Michael Ross, elgitarr, michael.ross@orebro.se
Magnus Åkesson, elgitarr och gitarr, magnus.akesson@orebro.se

Gitarr

Bo Johansson, bo.johansson@orebro.se
Marcus Måttgård, marcus.mattgard@orebro.se
Lars-Olov Wikström, lars-olov.wikstrom@orebro.se
Eva Wååg, eva.waag@orebro.se
Ylva Åkesson, ylva.akesson@orebro.se

Klaver

Johan Alkenäs, piano, johan.alkenas@orebro.se
Per Eklund, piano, per.eklund@orebro.se
Lisa Erbro, piano, lisa.ebro@orebro.se
Essen Ledstam, piano, essen.ledstam@orebro.se
Tommy Nilsson, dragspel tommy.nilsson@orebro.se
Erik Oldberg, piano, erik.oldberg@orebro.se
Eva Schneeberger, piano, eva.schneeberger@orebro.se
Thomas Stadigs, thomas.stadigs@orebro.se
Rasmus Thomsen, piano, rasmus.thomsen@orebro.se

Slagverk

Jesper Hellqvist, jesper.hellqvist@orebro.se
Stefan Kahl, stefan.kahl@orebro.se
Kjell Neander, kjell.neander@orebro.se
Anders Nordberg, anders.nordberg@orebro.se

Stråk

Elisabeth Lundberg, altfiol och fiol, elisabeth.lundberg@orebro.se
Ingrid Morgan, cello, ingrid.morgan@orebro.se
Helena Nordquist, cello, helena.nordquist@orebro.se
Ulla Svarfvar, fiol, svarfvar.ulla.formgren@orebro.se
Birgitta Säterhagen, fiol, birgitta.saterhagen@orebro.se
Bolor Tumur-Ochir, fiol, bolor.tumur.ochir@orebro.se

Sång

Maria Augustsson Backman, maria.augustsson.backman@orebro.se
Katarina Josephsson, katarina.josephsson@orebro.se
Rita Köszegfalvi, rita.koszegfalvi@orebro.se
Gunnel Sjöberg, gunnel.a.sjoberg@orebro.se
Roine Tharander, roine.tharander@orebro.se

Senast uppdaterad: 25 september 2017

Publicerad: 18 maj 2016

Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Örebro municipality in other languages

Close

Kontakta Kulturskolan

Kontakta Örebro kommun

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Vardagar kl. 7-17

Besöksadress: Drottninggatan 5

Öppettider: Vardagar kl.10-17

E-post till servicecenter

servicecenter@orebro.se