Meny

Kontakta oss!

Här hittar du kontaktuppgifter till Kulturskolans kansli, ledning och lärare. Här finns även adresser till våra lokaler.

Kulturskolans kansli

Telefon: 019-21 10 00 (Örebro kommuns servicecenter)
måndag–torsdag kl. 8–16 (lunch kl. 12–13), fredag kl. 8–12
E-post: kulturskolan@orebro.se
Fax: 019-21 46 10

Besöksadress: Vasagatan 9, Örebro

Postadress: Örebro kulturskola, Box 32520, 701 35 Örebro

Sjukanmälan

Mejla i första hand din lärare. Meljadress hittar du här nedanför under "Kontakta lärare".
Du kan även mejla kulturskolan@orebro.se eller ringa 019-21 10 00 (Örebro kommuns servicecenter).

Kontaktuppgifter till ledning, administration, lärare med flera

Kontakta ledning och kansli

Ledning

Lars Hilmersson, verksamhetschef
019-21 12 19, 076-551 56 25
lars.hilmersson@orebro.se

Mats Öhlund, enhetschef
Kultur i skolan och stadsutveckling
019-21 12 35, 076-551 39 59
mats.ohlund@orebro.se

Gitte Östling, enhetschef/producent
019-21 12 31, 070-344 17 92
gitte.ostling@orebro.se

Kansli

Hans Bystedt, vaktmästare
hans.bystedt@orebro.se

Carina Halleby, administratör
019-21 12 34
carina.halleby@orebro.se

Magnus Hägerås, vaktmästare, tekniker
019-21 12 37
magnus.hageras@orebro.se

Tobias Kandenäs, kulturpedagog, samordnare för nyanlända
076- 496 87 91
tobias.kandenas@orebro.se

Elin Nordström, teckenspråkstolk, samordnare
elin.nordstrom@orebro.se
076-551 48 90

Elin Sundbland, administrativ samordnare
019-21 13 13
elin.sundblad@orebro.se

 

Övrig administration

Mike Crawford, arbetsplatsombud Lärarförbundet
019-21 12 91
mike.crawford@orebro.se

Anna Linder, kostymföreståndare
019-21 12 47
kulturskolan.kostym@orebro.se

Birgitta Jonsson, projektledare El Sistema
076-496 82 02
birgitta.jonsson@orebro.se

Gunilla Nordstrand Lundquist, kostymassistent
019-21 12 47
kulturskolan.kostym@orebro.se

Ingrid Morgan, ledare Lekebergs kulturskola
070-378 65 42
ingrid.morgan@orebro.se

Helena Nordquist, biblioteksansvarig
019-21 12 27
helena.nordquist@orebro.se

Michael Ross, ljudtekniker
michael.ross@orebro.se



Produktionsteam

Produktionsteamet arbetar med skolans konserter, föreställningar och utställningar. I teamet ingår:

  • Gitte Östling, producent
  • Magnus Hägerås, ljus- och ljudtekniker, dekorsnickare
  • Michael Ross, ljudtekniker
  • Anna Fredrikson, kostymföreståndare
  • Gunilla Nordstrand Lundqvist, kostymassistent
Kontakta lärare

Lärare i bild

Susanne Arvidsson, susanne.arvidsson@orebro.se
Elizabeth Bohjort, elizabeth.bohjort@orebro.se
Anna Linder, anna.linder@orebro.se
Barbro Landström, barbro.landstrom@orebro.se
Göran Sannander, goran.sannander@orebro.se

Lärare i dans

Emil Alm, emil.alm@orebro.se
Anita Basha, anita.basha@orebro.se
Gabriella Lundahl, gabriella.lundahl@orebro.se
Gunilla Nordstrand Lundqvist, gunilla.nordstrand-lundqvist@orebro.se
Mohamed S Aly, mohamed.aly@orebro.se
Anette Waldner, anette.waldner@orebro.se
Sofia Wirzén, sofia.wirzen@orebro.se
Catrine Örman Oskarsson, catrine.orman.oskarsson@orebro.se

Lärare i musik

Blockflöjt

Kristina Larsson, kristina.larsson@orebro.se

Brass

Lars Hellgren, tuba, lars.hellgren@orebro.se
Anna Holm, anna.holm@orebro.se
Thomas Jonsergårdh, trumpet, thomas.jonsergardh@orebro.se
Staffan Sjösvärd, valthorn, staffan.sjosvard@orebro.se

Träblås

Boo Hammarlund, saxofon, bo.f.hammarlund@orebro.se
Susanna Heinebäck, oboe och fagott, susanna.heineback@orebro.se
Else-Marie Meier, tvärflöjt, else-marie.meier@orebro.se
Kjell Pettersson, klarinett. kjell.pettersson@orebro.se
Katarina Strandahl, tvärflöjt, katarina.strandahl@orebro.se
Lena W. Strömberg, saxofon, lena.westerborn.stromberg@orebro.se
Florence Söderberg, tvärflöjt, florence.soderberg@orebro.se

Elgitarr och elbas

Anders Mattisson, elbas, anders.mattisson@orebro.se
Eddy Helldén, elgitarr och gitarr, eddy.hellden@orebro.se
Michael Ross, elgitarr, michael.ross@orebro.se
Magnus Åkesson, elgitarr och gitarr, magnus.akesson@orebro.se

Gitarr

Bo Johansson, bo.johansson@orebro.se
Marcus Måttgård, marcus.mattgard@orebro.se
Lars-Olov Wikström, lars-olov.wikstrom@orebro.se
Eva Wååg, eva.waag@orebro.se
Ylva Åkesson, ylva.akesson@orebro.se

Klaver

Johan Alkenäs, piano, johan.alkenas@orebro.se
Per Eklund, piano, per.eklund@orebro.se
Lisa Erbro, piano, lisa.ebro@orebro.se
Essen Ledstam, piano, essen.ledstam@orebro.se
Tommy Nilsson, dragspel tommy.nilsson@orebro.se
Erik Oldberg, piano, erik.oldberg@orebro.se
Eva Schneeberger, piano, eva.schneeberger@orebro.se
Thomas Stadigs, thomas.stadigs@orebro.se
Rasmus Thomsen, piano, rasmus.thomsen@orebro.se

Slagverk

Jesper Hellqvist, jesper.hellqvist@orebro.se
Stefan Kahl, stefan.kahl@orebro.se
Kjell Neander, kjell.neander@orebro.se
Anders Nordberg, anders.nordberg@orebro.se

Stråk

Elisabeth Lundberg, altfiol och fiol, elisabeth.lundberg@orebro.se
Ingrid Morgan, cello, ingrid.morgan@orebro.se
Helena Nordquist, cello, helena.nordquist@orebro.se
Ulla Svarfvar, fiol, svarfvar.ulla.formgren@orebro.se
Birgitta Säterhagen, fiol, birgitta.saterhagen@orebro.se
Silvia Östersjö, fiol, silvia.ostersjo@orebro.se

Sång

Maria Augustsson Backman, maria.augustsson.backman@orebro.se
Katarina Josephsson, katarina.josephsson@orebro.se
Rita Köszegfalvi, rita.koszegfalvi@orebro.se
Gunnel Sjöberg, gunnel.a.sjoberg@orebro.se
Roine Tharander, roine.tharander@orebro.se

Lärare i teater och drama

Nurten Blixt, nurten.blixt@orebro.se
Mike Crawford, mike.crawford@orebro.se
Malin Ekström, malin.ekstrom@orebro.se
Zara-Elise Eriksson, zara-elise.eriksson@orebro.se
Mari Molander, mari.molander@orebro.se
Hélène Nevers, helene.nevers@orebro.se
Sandra Persson, sandra.a.persson@orebro.se
Anna Sandvall, anna.sandvall@orebro.se


Lärare El-Sistema Örebro

Ingrid Ekman, ingrid.ekman@orebro.se
Birgitta Jonsson, birgitta.jonsson@orebro.se
Ingrid Misgeld, ingrid.misgeld@orebro.se
Karin Svensson Nordberg, karin.svensson.nordberg@orebro.se

Frågor om teckenspråkiga kurser

Sms: 076‑551 48 90
E-post: kulturskolan@orebro.se

Kontakta dans, teater och kostymateljé

Dans: 019-21 12 42
Teater: 019-21 12 23
Kostymateljé: 019-21 12 47, kulturskolan.kostym@orebro.se

Här finns våra lokaler

Vasagatan 9 – lektioner i bild, dans och musik, instrumentförråd, skolledning och kansli.
Fredsgatan 14 – Teaterhuset Markurell – lektioner i dans, teater, musikal och kostymateljé.
Södra Strandgatan 3 – Strand – konsert- och föreställningslokal.

Undervisning sker även på skolor och i andra lokaler i Örebro och Lekeberg.

Senast uppdaterad: 11 augusti 2017

Publicerad: 18 maj 2016

Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Örebro municipality in other languages

Close

Kontakta Kulturskolan

Kontakta Örebro kommun

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Vardagar kl. 7-17

Besöksadress: Drottninggatan 5

Öppettider: Vardagar kl.10-17

E-post till servicecenter

servicecenter@orebro.se