Kretsloppslandet: Nu öppnar vi bokningen för vårterminens lektioner!
Nu är det dags att dra igång vårterminens lektioner på Kretsloppslandet och Skebäcks avloppsreningsverk! Bara klicka in i vår bokning och anmäl din klass.

Vi öppnar upp för möjligheten att själv välja valfri lektion när det passar in i er planering. (Inga vatten- eller avfallsblock, utan ni väljer fritt när ni vill komma.)
För lektioner med visning på avloppsreningsverket Skebäck välkomnar vi gymnasiet och åk 8-9.
Åk 7-9 och GY har vi inte möjlighet att ta emot i Kretsloppslandet denna termin då många större utvecklingsarbeten sker samtidigt. (Se längre ner vad som händer hos oss).
Förändringar i busstrafiken
Observera att det har blivit förändringar i hur man tar sig till oss i Kretsloppslandet, Karlslund. Ni kan antingen åka lokaltrafik Res i Örebro län - Länstrafiken Örebro | Länstrafiken Örebro Hållplats: Stödjegränd, Solhaga Linje 3, eller hållplats Karlslunds Herrgård Linje 520 och 590.
Till Skebäcks avloppsreningsverk: Hållplats Wadköpingsvägen med Linje 6.
Du kan också abonnera buss, som du bekostar själv.
Vad händer övrigt hos oss?
Pedagogisk utveckling av lektionerna
Pedagogiskt utveckling av innehållet i flera av lektioner startar vi med i februari och kommer fortgå parallellt under 2025 & 2026.
Utveckling av utställningarna
Under året startar vi ett investeringsarbete i Kretsloppslandets vatten- och avfallsutställningar. Det är ett större arbete som sträcker sig fram till 2030. Ni kommer att upptäcka nya stationer, renoveringar och mindre förändringar som smyger sig in i utställningarna då och då.
Hållbarhetsutbildning för Teknik-och serviceförvaltningen
Tillsammans med miljöingenjör Amanda Folkö utvecklar vi en ny hållbarhetsutbildning för cirka 700 anställda på vår förvaltning.
Har ni frågor eller funderingar kring lektioner, upplägg eller andra frågor kontakta oss gärna via mail!
Varmt välkomna!
Senast uppdaterad:
Tack för ditt svar!
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
Du har nu hjälpt oss att förbättra våra webbplatser.