Opera när Förskolans dag firades på Leklunden
Operasång fyllde rummet när Leklunden firade Förskolans dag. Dagen uppmärksammas varje år runt om i landet och sätter fokus på förskolans roll i barns utveckling och lärande. På Leklunden valde man att fira genom musik, rörelse och gemensamma upplevelser – ett sätt att arbeta med språk, uttryck och nyfikenhet.
Att möta opera i en förskolemiljö är kanske inte det mest självklara. Men just i kontrasten uppstår något nytt – där den klassiska sången möter barnens lek, rörelser och nyfikenhet.

Elisabeth Ekberg (sång) och Matilda Lindholm (piano) – här utklädda till Columbina och Pierrot.
– Man vet ju aldrig vad man möter när man spelar för barn. Vi måste hela tiden vara på tårna och kunna ta in det som händer i stunden, säger sångerskan Elisabeth Ekberg.
Och det märks i mötet med barnen.
När opera möter barnens värld
Barnen är snabbt med på noterna under föreställningen. I samspelet med musikerna svarar de med ord, rörelser och sång – säger ja på rätt ställen, deltar i dansen och uttrycker också känslor, som att stampa argt och utropa glädje.
– De var väldigt deltagande, säger pianisten Matilda Lindholm.
– Ja, det kändes som att vi hittade rätt sätt att engagera dem, bekräftar sångerskan Elisabeth Ekberg.
I föreställningen möter barnen figurerna Colombina och Pierrot. Genom sång, dans och interaktion utforskas olika känslor och stämningar, där Colombina upptäcker att hon kan “fiska upp” känslor ur en källa. Det sätter i gång en lekfull resa mellan olika stämningar, där barnen bjuds in att delta och prova egna uttryck.
Får gestalta känslor
Barnen får vara med och gestalta olika känslor. Genom rörelse och röst får de prova att vara både glada, arga, starka och “sjungriga” – hungriga på att sjunga.
Förutom operasångerskan Elisabeth och pianisten Maria – utklädda till Colombina respektive Pierrot – används även dockor för att levandegöra berättelsen.
En bärande tanke i föreställningen är att alla känslor är tillåtna och att barnen får ett sätt att närma sig och prata om dem genom lek och musik. Det ligger i linje med förskolans arbete med språk- och kunskapsutveckling, där barnen ges möjlighet att sätta ord på sina upplevelser i olika sammanhang.

Förskollärare Pia‑Lena Hassel, rektor Frida Buskqvist och förskollärare Maria Bichis på Leklunden, som firade Förskolans dag med opera.
Pedagogernas perspektiv
Efter föreställningen beskriver förskollärarna Maria Bichis och Pia-Lena Hassel, tillsammans med rektor Frida Buskqvist, hur barnen mötte upplevelsen med glädje och nyfikenhet och hur många vågade delta aktivt.
När de sätter ord på vad som stack ut i barnens reaktioner lyfter de särskilt:
– Glädje, engagemang och kreativitet. Och att de vågar vara med.
För många var mötet med operan något nytt, vilket fångade deras uppmärksamhet och bidrog till både koncentration och samspel i gruppen.
– Det är spännande för barnen att möta något de kanske aldrig har lyssnat på förut, säger Pia-Lena.
Pedagogerna knyter också an till sitt arbete med värdegrund och språk, där fokus ligger på att hjälpa barnen att sätta ord på och förstå olika nyanser av känslor – något som föreställningen tydligt stödjer.
– Vi arbetar mycket med att sätta ord på känslor. Barnen behöver förstå att man inte bara är arg eller glad, utan att det finns många olika nyanser, säger Maria.
Rektor Frida Buskqvist lyfter samtidigt hur inslag som detta knyter an till förskolans arbete.
– Det utvecklar barnens språk och kommunikativa förmåga och passar väl ihop med vårt språk- och kunskapsutvecklande arbetssätt. Samtidigt är det roligt och lustfyllt.
/Jonas Gunnarsson, Pedagog Örebro
Fakta: Förskolans dag
- Firas varje år den tredje torsdagen i maj
- Dagen instiftades 1984 av Sveriges förskollärares riksförbund
- Syftet är att uppmärksamma förskolans betydelse, skapa stolthet och visa upp verksamheten
Källa: Sveriges Lärare (sverigeslarare.se)
Senast uppdaterad:
Tack för ditt svar!
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
Du har nu hjälpt oss att förbättra våra webbplatser.