Konstvisning med fika på Örebro konsthall
Programaktiviteten "Konst, kaffe & kaka" är en favorit i repris där Örebro konsthall bjuder in till en interaktiv visning. Genom bildanalytiska ingångar, stannar vi upp vid ett av konstverken i utställningen. Vad händer om du ger verket lite mer tid: Förändras något i din egen upplevelse då?
Precis som titeln antyder, så börjar vi med en gemensam fika där deltagarna får lära känna varandra och prata om sitt eget intresse för konst tillsammans med Camilla Påhlsson, curator för utställningen. Framför allt handlar det om att mötas i ett långsammare tempo som möjligen kan öka vår närvaro och skärpa våra sinnen för betraktandet. Kanske det kan bli en paus mitt i vardagen.
14.30–15: Kaffe och kaka
15–15.30: Camilla Påhlsson, intendent, ger en visning av utställningen "En grupp skulpturer som drömmer om ljus". Läs mer om utställningen här.
Senast uppdaterad:
Publicerad:
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Du har nu hjälpt oss att förbättra våra webbplatser.
Telefon: 019-21 10 00
Öppettider: Vardagar kl. 8–16.30
Besöksadress: Näbbtorgsgatan 10
Öppettider: Vardagar kl. 10–16
E-post till servicecenter