Gå till innehåll
Sök
meny

The Contemporary Garage är ett utställningsrum som har funnits sedan 2015 och drivs av OpenArt.

Jesper Blåder - Det kan gå bra. Men det kan gå dåligt, visades 5 maj - 1 september 2023.

Med detta utställningsrum vill vi förmedla ett nytt perspektiv på samtidskonsten och omgivningen den vistas i. En kontrast långt ifrån det konventionella konstgalleriet, till en parkeringsruta i ett underjordiskt garage.

Plats:

Viktoriagaraget är ett centralt beläget parkeringsgarage som har ingångar från Kungsgatan 15 och Nygatan 35. Viktoriagaraget är öppet 06-22 alla dagar i veckan.

Tillgänglighet:

Hiss finns vid ingången på Kungsgatan 15. Utställningen är gratis att besöka.

Maila din ansökan till openart@orebro.se, märk mejlet med "TCG utställning". Bifoga din portfolio och vad du skulle vilja genomföra i utställningsgaraget.

...
Ett oväntat fel, kontakta systemansvarig

I samarbete med:

Tidigare utställningar

Mitt fängelse

21 mars - 29 juni 2025

Om utställningen

Utställningen Mitt fängelse grundar sig i rollen kvinnor blir tilldelade i rummet. Till följd av de generationer av mödrar, döttrar och systrar som skapade dessa avgörande överlevnadsstrategier. Hur en anpassning, nedtoning och snällhet formar kvinnors plats och agerande i samhället.

Ett exil. Att vara arg och vilja slå sig fri från beteendemönster skapat av rädsla och osäkerhet. Att samtidigt känna omsorg och vördnad för ursprunget av dessa instinkter.

Snälla flicka, du har varit fängslad sen födseln.

Om Elsa Carnell

I mitt konstnärskap tar jag kontroll över situationer och sammanhang med hjälp av en hatkärlek mot den tomma ytan och täcker den så mycket som jag kan. En kontroll jag vanligtvis inte har som ung kvinna i rummet. Men med min konst skriker jag.

Att arbeta intuitivt och känsloladdat med en svart färgpenna eller pensel direkt på en blank yta, främjar en självsäkerhet som egentligen inte finns till som kontext. Någonting som blottas i de sköra materialen av papper och kartong. Konceptuellt handlar min metod om hur felsteg ska våga förstärkas i reaktion mot rädslan för att göra misstag. Träsnitt för mig ger samma betoning på hur självaste mdf-skivans yttre betonas som djärvt i sin helhet, men misstagen av en slant linoleumkniv framhävs i det svarta trycket på pappret. Därav blir både mdf-skivan och det grafiska trycket självständiga verk.

Mitt konstnärliga uttryck blir ett alternativt sätt att bemöta den sociala maktstrukturens uppdelning mellan kön, och mellan olika sociala förutsättningar, men även för att söka samhörighet genom gemensamma erfarenheter. Genom att använda mig av en humoristisk avväpnande serietolkning med grafiska svarta linjer och tvådimensionella avbildningar blir konsten mer hanterbar i jämförelse med verkligheten.

Art is the daughter of freedom and history will be what we want

28 september - 22 november 2024

Utställningen handlar om frihet och färgen grön som representerar den. Frihet och mod finns i oss alla, men är mer synliga och vågade hos konstnärer runt om i världen. Konstnärer som har kämpat och fortfarande kämpar för frihet, mot förtryck och för rätten att göra stora, vackra och goda saker i livet. Dessa serier representerar mig själv som någon som kämpar för kvinnors och människors frihet i mitt land. Det enda jag kan göra för att visa mitt stöd är konst, men det är det inte en liten uppgift eller ett litet steg, det är en tydlig och stor väg mot det goda.
Jag har vaknat och gått på rätt väg och den djärva gröna färgen stöttar mig och förhoppningsvis även Sverige – frihetens land som har stöttat mig så mycket på min resa.

Om Sanaz Hakimi

Sanaz Hakimi är målare och illustratör från Bamiyan, Afghanistan.
Hon har en BA i grafisk konst och en MA i illustration från University
of Teheran, Iran.
Sanaz har varit en aktiv konstnär sedan 2005 och hennes arbete spänner över en mängd olika genrer, inklusive måleri, keramik och väggmålningar. Sanaz har även arbetat som kostymör och scenograf, lärare i konst och tatuerare. Mycket av Sanaz Hakimis arbete fokuserar på hazarernas kultur och traditioner i Afghanistan, såväl som kvinnors situation generellt i Afghanistan.

Jag har känt på friheten

15 juni - 8 september 2024

I parkeringsgaraget under saluhallen överraskar ett romantiskt landskap. Det är som om verket viskar sitt namn: ”Jag har känt på friheten”. Bakom undersköna motiv med grönskande buskar och träd, syns stativ och tyngder som ger stadga. Den vackra vyn visar sig vara kulisser, även titeln är bara yta. Rebecka Bebben Andersson tillhandahåller en karta där hon guidar oss in i den otrygghet och utsatthet som kvinnor kan erfara i offentliga rum: ”... det finns alltid någon annan där” skriver hon och syftar på möjliga förövare. Kartan blottar övergrepp som konstnären själv har drabbats av och visar obehag som många kan känna igen sig i.

Grubblaren

9 mars - 31 maj 2024

Ett porträtt av skulptören Auguste Rodin.

Henrik Jonsson (f. 1991) översätter måleri till skulptur. Konstverken han jobbar runt återfinns i den västerländska konsthistorien och i Henrik Jonssons konstnärskap blir de till tredimensionella objekt, skulpturer eller installationer. Konstverken väcker frågor om vad som utses att bli konsthistoria och på vilka sätt dessa målningar är relevanta för oss som lever idag.

Henrik Jonsson är utbildad på Umeå konsthögskola och Kungliga konsthögskolan i Stockholm och representeras idag av GSA Gallery i Stockholm. Henrik Jonsson har ställt ut på OpenArt 2017 och 2022.

Som en fågel

8 december - 23 februari 2023

I utställningen Som en fågel möter vi bland annat en målning föreställande en sädesärla. Denna lilla fågels karakteristiska rörelsemönster, dess konstanta rörelse upp och ner, vävs samman med vår egen tvekan och svängningar i det moderna samhället. Sädesärlans ständiga vickande på stjärtfjädrarna blir en metafor för samhällets velighet gentemot sig självt när det kommer till frågor som klimat, tillhörighet och utanförskap.

Fotografierna som utgör kollaget i målningen är tagna i Ödeby och Kägleholm.

Även skatan, en varelse som ofta förknippas med att samla och samlas, gestaltas i utställningen tillsammans med sitt stora bo. Hennes bo blir en metafor för de boenden och livsstilar vi själva skapar och upprätthåller och genom att belysa detta som en konstnärlig allegori för överflöd, uppmanar utställningen till eftertanke kring vårt eget ansvar och hur vi kan omforma vårt förhållande till konsumismen.

Fan och hans moster

8 september - 24 november 2023

Med begränsad ekonomi och ett behov av att få ut kreativitet började jag skapa dockor. Samtidigt började jag bearbeta mina problem, de fobier och negativa tankar som jag levde med. Med tygrester och gamla kläder får jag ut mina tankar som jag kan jobba mig igenom och få ut något positivt av det. För varje projekt försöker jag höja ribban en aning, antingen genom att lära mig någon ny teknik eller träna på något som jag inte varit helt nöjd med tidigare. Med tiden har nya tekniker exempelvis inneburit att göra egna peruker, naglar och ögon. Att skapa rent fysiska ting är den bästa terapin för mig.

Nål, tråd och tyg är min pensel, palett och canvas.

BenBone är en oskolad och självlärd textilkonstnär. Med ett starkt intresse för historia och hantverk började hen att skapa dockor och kläder i mindre skala då ekonomin och annat gjorde att hen inte kunde eller ville skapa plagg till sig själv. Med det mindre formatet kom nya utmaningar och perspektiv. Ben har nu gjort dockor i ca 10 år och har hittills haft flera välbesökta och uppskattade utställningar runt om i Sverige, från Lund i söder till Skellefteå i norr.

Det kan gå bra. Men det kan gå dåligt

5 maj - 1 september 2023

Det handlar om att måla världen så som jag ser och upplever den. Berätta en historia om händelser och platser och utifrån ett mänskligt perspektiv. Om människan inte anas tycker jag lätt att det blir mindre spännande. Och så handlar det om färg förstås, kanske allra mest om färg, och så tycker jag om känslan av att det oväntade finns runt hörnet. Allt kan hända.

Och i måleriet så väl som i livet gäller:
Det kan gå bra. Men det kan gå dåligt.

Senast uppdaterad:

Publicerad:

Kontakta OpenArt

Kontakta Örebro kommuns servicecenter

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Vardagar kl. 8–16.30

Besöksadress: Näbbtorgsgatan 10

Öppettider: Vardagar kl. 10–16

E-post till servicecenter

 servicecenter@orebro.se