Konstbunkern
Här hittar du vad som händer hos Konstbunkern under Kulturnatten.
Hitta hit
Adress
Kyrkogatan 13, 703 10 Örebro
Program
Kl. 18–23: Utställning med Konstbunkerns nya medlem Johan Ibrahim Adam
Även öppna ateljéer och mingel.
Utställningen ”Den Som Lever Får Se” kretsar kring arbeten i både textil och glas, som tillsammans skapar en dialog mellan det beständiga och det förgängliga, mellan historia och samtid.
De textila verken är en generationsöverskridande skapelseprocess där konstnären samarbetar med mamma och syskonbarn. Tillsammans bearbetas tidigare generationers ofullbordade textilier genom sömnad, broderi och färgning.
Dessa gestaltar berättelser om livets cykler, om åldrande, arv, oro och hopp. I kontrast till textilens mjukhet och föränderliga natur står glaset som tillför en annan dimension – det är skört men ändå beständigt, transparent men ändå svårgripbart.
Med glaset utforskas teman som spiritualitet, spontanitet och ömtålighet – egenskaper som både materialet självt och vi människor bär på. Genom att arbeta i olika medier och väva samman flera generationers händer och historier skapas en utställning som inte bara speglar ett eget konstnärligt uttryck, utan också inbjuder betraktaren att reflektera över sin egen plats i tiden.
Senast uppdaterad:
Publicerad:
Tack för ditt svar!
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
Du har nu hjälpt oss att förbättra våra webbplatser.