Adolfsbergs kyrka
Här hittar du vad som händer på Adolfsbergs kyrka under Kulturnatten.
Hitta hit
Adress
Glomman 127, 702 37 Örebro
Program
Världens Fest är öppen för alla åldrar! (kl. 17–20)
Kom och skapa under Världens Fest. Vi kommer exempelvis att tillverka olika fredssymboler och även göra ett gemensamt fredsskapande där alla kan bidra med något till en helhet som kommer att visas upp under olika former, så vi samlar mat från flera olika kulturer och så skapar vi för fred.
Mellan kl. 17–20 kan du köpa mingelmat och prova smaker från flera olika länder.
Representerade länder i år är: Thailand, Mexico, Indien, Malaysia, Peru, Chile, Ecuador och Armenien.
Boonshop från Thailand kommer att servera sina berömda vårrullar samt kycklinggryta med röd curry. Anahi kommer att servera olika läckerheter från sitt hemland Mexico och Loreto och Veronica dukar upp godsaker från det chilenska köket. Jasmine lagar indisk/malaysisk mat och där kan vi lova många härliga smaker. Angy representerar det Ecuadorianska köket och Cristina och co. dukar upp maträtter från Peru.
Tillgänglighet: Hiss finns mellan våningarna. 2 st p-platser finns vid ingången. Dörröppnare. Pictogram (bildstöd) används i agendor. RWC-toaletter finns på båda våningarna.
Senast uppdaterad:
Publicerad:
Tack för ditt svar!
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
Du har nu hjälpt oss att förbättra våra webbplatser.