Skapa AT, SSK, EC och Admin- roll
Guiden visar hur du skapar roller i SÄBOs trygghetslarmssystem för AT, SSK, EC och Admin.
En lista över medarbetare och deras användar-id finns att hämta i Medvind.
1. Logga in på TES webb med ditt användar-id (ex. sisko23) och det lösenord du har till TES app.

2. Klicka på Kontrollpanelen och välj Ny personal.

3. Skriv i Förnamn och Efternamn. Kontrollera att det står ert SÄBO under Avdelning (ex. Adolfsbergshemmet). (Om du administrerar flera SÄBO så måste du ändra till det som medarbetaren har sin anställning på.)

4. Klicka på Spara.
5. Välj sedan Schema/roller och klicka på + Lägg till, två gånger.

6. Klicka på Avdelning och välj ert SÄBO (ex. Mikaeligården).
7. Klicka på Roll och välj Säbo AT SSK EC Admin.
8. Välj sedan Avdelning igen och ert SÄBO.
9. Bocka i Endast underavdelningar, klicka på Roll och välj Säbo AT SSK EC Admin.
10. Klicka på Spara roller. Nu ska användaren ha fått två roller, överst verksamhetens namn, ex. Mikaeligården och under ska det stå Underavdelningar till.

11. Klicka på Användarkonto och välj Skapa.

12. Skriv in medarbetarens användar-id och klicka på skapa. (Om en ruta kommer upp med frågan om du vill spara lösenordet så väljer du Aldrig.)

13. Markera och kopiera lösenordet i som systemet skapat, var noga med att inte få med något mellanslag.

Nu behöver du ändra lösenordet till ett enklare tillfälligt lösenord
14. Logga ut dig som användare i TES webb genom att klicka på din Profil och Logga ut.

15. Nu loggar du in igen i TES webb med medarbetarens användarnamn och klistrar in det lösenord du kopierade i steg 13.
(Om du får upp en ruta med frågan om du vill spara lösenordet så väljer du Aldrig).

16. Klicka på 'din' Profil och välj Ändra lösenord.

17. Klistra in det lösenord du kopierade i steg 13 under Nuvarande lösenord. Välj sedan ett tillfälligt Nytt lösenord. Och under Upprepa lösenord skriver du det nya lösenordet igen.
Skriv ner det nya tillfälliga lösenordet! När medarbetaren logga in i TES app första gången med det här lösenordet så behöver du informera och ev. hjälpa medarbetaren att byta till ett eget lösenord.
18. Klicka på Spara. (Om en ruta kommer upp med frågan om du vill spara lösenordet så väljer du Aldrig/nej tack.)

19. Kom ihåg att logga ut dig!

Nu är medarbetarens användare till TES appen skapad och redo att användas.
Senast uppdaterad:
Tack för ditt svar!
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
Du har nu hjälpt oss att förbättra våra webbplatser.