Logga in i SEFOS (säker kommunikation)
Guiden visar hur du loggar in i SEFOS och bokar in ett möte med sekretess och/eller känsliga uppgifter/personuppgifter.
Vill du skapa en snabblänk till Sefos kan du klicka på Mina system i Intranätets vänstermeny och välja att lägga till SEFOS.

1. Skriv in din e-postadress.
2. För möten väljer du Örebro anställd som inloggningsmetod. Klicka på Logga in.

När du är inloggad som Örebro anställd har du tillitsnivå 2.
3. För SDK-meddelanden väljer du EID intern som inloggningsmetod (tillitsnivå 3) genom att klicka på pilarna i inloggningsfältet. Du kan logga in med BankID, FrejaID eller SITHS-kort.

4. Behörigheten visas uppe i högra fönstret när du är inloggad.
Senast uppdaterad:
Tack för ditt svar!
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
Du har nu hjälpt oss att förbättra våra webbplatser.