Örebro södra
Örebro kommun planerar tillsammans med Trafikverket och Region Örebro län att utveckla området kring Örebro södra till en säker, attraktiv, urban pendlarstation – en välkomnande entré och naturlig förlängning av centrala Örebro.
Trafikverket bygger om Örebro södra
I höst påbörjas arbetet med Örebro södra. Plattformsövergången stängs, mittplattformen rivs och en ny sidoplattform kommer att byggas för att göra Örebro södra till en säkrare station.
Planen är att boende och besökare till Örebro i framtiden ska mötas av ett modernt, attraktivt och tryggt område där det strategiska läget området utgör tas tillvara på flera sätt. Planen är att omvandla ytorna och gatorna kring pendlarstationen till en fungerande helhet, där smidiga byten mellan färdmedel och förbättrad framkomlighet för gående, cyklister och kollektivtrafik är en viktig del.
En ny gång- och cykelpassage under järnvägen planeras för att förbättra tillgängligheten och säkerheten i området och för att koppla ihop stadsdelarna Örnsro och Södercity. Plats för nya kontorshus ska tillskapas, vilka kommer befolka platsen och skapa underlag för utökad service i området. Eugénparkens kvaliteter ska utvecklas i syftet att skapa en mer attraktiv park och en välkomnande plats i staden.
Så här skulle området runt Örebro södra kunna se ut i framtiden. Men vad som faktiskt ska byggas och hur det ska se ut avgörs längre fram i en markanvisningsprocess.
Syfte
Syftet med den planerade ombyggnationen av Örebro södra är att rusta upp stationsområdet och göra det till en attraktiv och integrerad plats i staden. Fokus ligger på ökad säkerhet och trygghet på platsen och att skapa förutsättningar för smidiga byten mellan färdmedel. Att bygga en ny gång- och cykelpassage under järnvägen och ge plats för nya kontorshus är viktiga delar i projektet.
Tidsplan
Kommunen arbetar med att ta fram en ny detaljplan för Örebro södra. Förslaget var ute på samråd under 2019, men pausades under ett antal år på grund av arbete med finansiering för ett genomförande. Nu är planarbetet återupptaget och förhoppningen är att den ska vara antagen i slutet av 2026.
När detaljplanen är antagen kan kommunen påbörja ombyggnation av den allmänna platsen och genomföra markanvisning av de nya kontorstomterna. Utbyggnaden av hela området beräknas pågå under en tioårsperiod.
För att få till en gång- och cykelpassage under järnvägen samverkar Örebro kommun och Trafikverket för att ta fram en järnvägsplan. En sådan tar cirka fyra år att ta fram. Målet är att en ny gång och cykelpassage ska börja byggas mellan 2030–2033.
Trafikverkets planerade arbeten
Trafikverket är ägare av och ansvarig för järnvägsanläggningen, vilket inkluderar plattformarna och passagerna till dessa. Trafikverket jobbar tillsammans med Örebro kommun och Region Örebro län för att förbättra säkerheten vid Örebro södra och planerar för att genomföra åtgärder på platsen inom kort.
Bakgrund
Örebro södra är den tredje mest använda stationen i Örebro län efter Örebro Central och Hallsberg. Resandeprognoser pekar på ett fördubblat antal på- och avstigande i Örebro 2040 jämfört med idag, till följd av ökad pendling. Örebro södra är en nödvändig avlastning av Örebro Central, där utrymmet för utökning är begränsat. Örebro södra är att betrakta som en pendlarstation och viktig bytespunkt för arbets- och skolpendlare och hjälper till att trygga hela länets kompetensförsörjning.
Örebro södra har en stor utvecklingspotential med möjlighet att bli en attraktiv, säker och tillgänglig pendlarstation i regionen och plats för nya kontorshus i förstklassigt pendlarläge. Området är centralt beläget, men trots det outnyttjat. Utvecklingen och arbetet med Örebro södra är det första delprojektet ur den fördjupade översiktsplanen för Järnvägsområdet.
Sedan år 2018 har Örebro kommun, Trafikverket och Region Örebro län samverkat kring utveckling av platsen, vilket har formaliserats genom en avsiktsförklaring. Sedan dess har parterna arbetat aktivt för att genomföra de åtgärder som pekats ut, däribland ny bro över spårområdet, en funktionsutredning för järnvägsområdet, byggnation av uppställningsspår och genomförande av stationsstudie.
År 2024 uppdaterades avsiktsförklaringen med nya delprojekt i syftet att:
- på lång sikt utveckla området omkring Örebro södra i enlighet med kommunens planerade detaljplan med tillhörande gång- och cykelpassage under järnvägen
- på kort sikt utreda och verka för en säkrare station
- skapa en enhetlig syn på Örebro södras utveckling och framtid.
Örebro södra idag
Idag består stationsområdet av en liten stationsbyggnad med vänthall, parkeringsplatser på båda sidor av järnvägen, samt en gångbro över spåren. Nordost om stationen finns Eugénparken som kopplar samman stationen med centrum.
Örebro södra är idag en plats som ligger avskärmat mellan större barriärer och har ingen nämnvärd genomströmning av människor, mer än när tågen kommer och går. Därtill är byggnaderna och den allmänna platsen kring stationen i behov av en upprustning, då miljön är i dåligt skick vilket bidrar till otrivsel och otrygghet.
Platsen i framtiden
Örebro södra ska utvecklas mot att bli en station främst för tågpendling. För att stärka de innerstadslika karaktärsdragen i området och för att skapa fler stationsnära arbetsplatser planerar kommunen att ta tillvara de utbyggnadsmöjligheter som finns kring Örebro södra.
På sikt kan arbetet med Örebro södra innebära:
- en ny gång- och cykelpassage under spåren
- förbättringar i järnvägsområdet för ökad säkerhet
- upprusning av stationsområdet för smidiga byten mellan färdmedel
- nya kontorshus
- funktionella gaturum med plats för samtliga trafikslag
- ökad trygghet och en välkomnande plats i staden
- en attraktivare park.
Behovet av två stationer
Örebro södra är en av de mest använda knutpunkterna för kollektivtrafik i Örebro län. Stationen ligger nära Örebros kommersiella centrum med handel, Conventum, Kulturkvarteret och hotell med mera, vilket gör den till ett bra val för många resenärer.
Kapaciteten vid Örebro Central är begränsad. Om inte Örebro södra fanns skulle fler åka bil eller resa från Örebro Central, vilket skulle bli kännbart utifrån att Örebro Central inte är ett tillräckligt stort resecentrum för en stad av Örebros storlek. Ungefär en fjärdedel av alla som reser till eller från någon av de två stationerna i Örebro reser från Örebro södra. Cirka 1 400 personer varje dag, enligt en stationsräkning genomförd vintern 2023–2024 (70 procent pendlare).
Det är relativt vanligt att städer likt Örebro har minst en till station, bland andra Lund, Umeå, Sundsvall, Östersund, Karlskrona, Uddevalla, Strängnäs och Lidköping. I och kring de tre storstäderna (Stockholm, Göteborg, Malmö) finns också flertalet stationer där vissa förortskommuner kan ha så många som åtta pendeltågsstationer, till exempel Haninge kommun.
En stor del av nuvarande och kommande örebroare bor nära Örebro södra. Stationen är därför viktig för utvecklingen i flera stadsdelar och deras omvandling, som Aspholmen, Södercity, södra Ladugårdsängen och Örnsro. En utveckling av arbetsplatser i stationsnära läge är en stor del av utvecklingen vi ser kring Örebro södra. Det medför också service i form av restauranger och viss handel.
Trafiksäkerhet på järnvägen
Måste du korsa en järnväg ska du alltid göra det på godkända övergångar.
Tågen kör snabbt, är tysta och kan varken bromsa eller väja om du skulle råka vara på fel plats.
Säkerheten kring järnvägen bygger på att alla respekterar de varningssignaler och skyltar som visar var det är förbjudet och var det är tillåtet att passera järnvägen.
Gå aldrig över spåren när varningssignalen ljuder och det blinkar, även om ditt tåg passerat.
Att gena över spår, gå mot en stoppsignal eller krypa under bommar får direkta konsekvenser för tågtrafiken. Det blir snabbt trångt på spåren och varje stopp eller hastighetsnedsättning får snabbt stora konsekvenser för punktligheten.
För lokförarna är obehöriga i spår ett allvarligt arbetsmiljöproblem. En förare har ingen möjlighet att få stopp på tåget i tid om någon plötsligt dyker upp i spåret framför ett kanske flera hundra ton tungt tåg som kommer i hög hastighet.
Läs mer på sidan Säkerhet vid järnväg på Trafikverkets webbplats.
Säkerhet vid plankorsningar
Trafikverket arbetar ständigt med att öka säkerheten i plankorsningar och de ser till att plankorsningarna har en godtagbar säkerhetsnivå, till exempel genom att installera bommar och ljus-och ljudsignaler.
Läs mer på sidan Säkerhet vid plankorsningar på Trafikverkets webbplats.
Senast uppdaterad:
Publicerad:
Tack för ditt svar!
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
Du har nu hjälpt oss att förbättra våra webbplatser.