Sorry, baby

Roxy visar Sorry, baby av och med Eva Victor. En hyllad debutfilm som jämförs med skarpsynt tragikomiska kvinnoskildringar som Fleabag och Girls.

En kvinna håller upp och tittar på en kattunge mot en blå bakgrund

Livet går vidare...eller åtminstone tycks det göra det för alla omkring Agnes. Med hjälp av sitt sinne för humor och bästisen Lydies stöd försöker hon hålla sig ovanför ytan när hon navigerar i tillvaron efter en traumatisk händelse.

Eva Victor har skrivit, regisserat och spelar huvudrollen i sin hyllade debutfilm, som vann manuspris på Sundancefestivalen och jämförs med skarpsynt tragikomiska kvinnoskildringar som Fleabag och Girls.

Lydie spelas av Naomi Ackie, och i övriga roller ses bland andra Lucas Hedges, John Carroll Lynch, Louis Cancelmi och Kelly McCormack.

Sorry, Baby är producerad av Barry Jenkins som regisserade Oscarvinnaren Moonlight.

USA 2025
Drama
Regi: Eva Victor
Medverkande: Eva Victor, Naomi Ackie, Lucas Hedges
Språk: engelska, svensk text
Ålder: 11 år
Längd: 1 tim 43 min

Är du kund hos Draken Film får du en gratisbiljett som gäller under premiärveckan. Se biljettkod i appen.

Föreställningar och biljetter

Datum

Tid

Salong

Platser

Biljetter

fredag 14 november

15:00

Salong 1

138 lediga platser

Köp biljett

Salong 1

Salong 1 är tillgänglig för dig som sitter i rullstol eller behöver hörslinga. En parkeringsruta finns runt hörnet på Slottsgatan för dig med tillstånd. Handikappanpassad toalett finns i direkt anslutning till salongen. Det finns 117 sittplatser i salongen och 22 platser på läktaren. Läktaren nås endast via trappor.

Salong 2

Salong 2 finns i källarplan. Salongen saknar hörslinga och tillgång till hiss. Har du svårt att gå i trappor kan du behöva stöd av annan person. Det finns 30 sittplatser i Salong 2.

SubReader Cinema - talsyntes

I Salong 1 finns tillgång till SubReader Cinema. Det är en talsyntes som omvandlar undertexter till tal direkt i din mobiltelefon. SubReader Cinema är kostnadsfri och finns att ladda ner på Google Play och App Store. Du scannar enkelt av en QR-kod i foajén. Filmens undertexter kommer sedan läsas upp automatiskt i appen. Obs! Ta med egna hörlurar.

Observera att SubReader Cinema endast fungerar om filmen har undertexter. Knattefilmer och filmer med svenskt tal kan ibland sakna undertexter.

MovieTalk

Vissa filmer kan ha syntolkning och/eller uppläst text i appen MovieTalk. MovieTalk är kostnadsfri och finns att ladda ner på Google Play och App Store. Obs! Ta med egna hörlurar.

Roxy öppnar 30 minuter innan filmföreställningen börjar, se kalendariet. I kassan kan du köpa biljetter, biocheckar, dricka, godis och chips. En trappa ner finns kaffe, choklad och te till försäljning.

Behöver du nå oss på biografen, ring 019-21 60 85. Obs! Telefonen är endast öppen i samband med filmföreställningar.

Du kan göra biljettåterköp i kassan på biografen fram till 10 minuter innan filmstart. Ta med biljetterna så hjälper personalen dig. Vi har tyvärr ingen möjlighet att göra återköp via mejl, telefon eller sociala medier. Biografen öppnar 30 minuter innan filmstart, se öppettider i kalendariet.

Vill du göra en förfrågan eller har andra ärenden, skicka ett mejl till bio.roxy@orebro.se eller se fler kontaktuppgifter här.

Senast uppdaterad:

Publicerad: