Pojken och hägern
I samband med BUFFs Nationella Filmvecka för barn och unga ger Roxy en filmfestival 28-30 mars för dig mellan 2 och 15 år.

Tokyo, i slutet av andra världskriget. 11-årige Mahito har förlorat sin mor i en brand och har svårt att acceptera att hans far har gift om sig med mammans yngre syster, Nahuto. På gården där de bor finns ett isolerat torn. När Nahuto plötsligt försvinner letar Mahito i tornet och hamnar plötsligt i en annan värld. Ett mystiskt rike där de levande och döda går sida vid sida.
Japan 2023
Animerad film
Manus och regi: Hayao Miyazaki
Språk: japanska, svensk text
Längd: 2 tim 5 min
Filmen riktar sig till dig som är 11 år och äldre. Den har en åldersgräns på 11 år, 7 år i vuxens sällskap.
Datum |
Tid |
Salong |
Platser |
Biljetter |
---|---|---|---|---|
fredag 28 mars |
18:30 |
Salong 1 |
139 lediga platser |
Bra att veta när du förköper biljett: Rad 1-11 är i stora salongen. Rad 12-14 är på läktaren. Pallar finns att låna för den som vill sitta högre på stolen.
Senast uppdaterad:
Tack för ditt svar!
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
Du har nu hjälpt oss att förbättra våra webbplatser.