Knattebio: Gitarren från havet
Välkomna till knattebio med filmen Gitarren från havet som passar för barn från 2 år.

En ensam vessla strövar omkring på landsbygden och försöker sälja slipsar. Men de andra djuren är inte övertygade, för vad är ens en slips och vad ska den vara bra för?
Med sin blåa väska och en gitarr på ryggen beger sig vesslan vidare in i stora skogen. Under trädens lövverk möter vesslan andra ensamma djur och snart dras hon med på ett äventyr som leder både bort och hem.
Gitarren från havet visas med den älskade förfilmen Molnfrukt (av regissören till De hungriga björnarna och resan till Nordpolen!)
Föreställningstider
- Söndag 19 april kl. 14
- Söndag 26 april kl. 14
Frankrike 2026
Regi: Sophie Roze
Språk: svenska (dubbat), svensk text
Längd: 42 min
Biljettpris: 50 kr per person
Bra att veta när du förköper biljett: Rad 1-11 är i stora salongen. Rad 12-14 är på läktaren. Pallar finns att låna för den som vill sitta högre på stolen.
Senast uppdaterad:
Tack för ditt svar!
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
Du har nu hjälpt oss att förbättra våra webbplatser.