En by vid paradisets rand
Roxy visar det somaliska dramat En by vid paradisets rand.

En by vid paradisets rand är en stilsäker och djupt berörande filmpärla om drömmar, motstånd och att våga tro på en ljusare framtid.
Gravgrävaren och allfixaren Mamargade bor i en fattig somalisk by med sin son och sin frånskilda syster. Tillvaron präglas av konflikter, drönarattacker och den ständiga kampen för att försörja sig, men också av motståndskraft och att våga hoppas på en bättre framtid.
En by vid paradisets rand är ett ömsint och välspelat filmiskt genombrott om drömmar, familjerelationer och att ta dagen som den kommer, alltmedan ökensolen gassar och landets politiska situation kryper närmare vardagen.
Somalia 2025
Drama
Regi: Mo Harawe
Medverkande: Axmen Cali Faarax, Canab Axmed Ibraahin, Ahmed Mohamoud Salleban
Språk: somaliska, svensk text
Längd: 2 tim 6 min
Premiär 21 november
Är du kund hos Draken Film får du en gratisbiljett som gäller under premiärveckan. Se biljettkod i appen.
Datum |
Tid |
Salong |
Platser |
Biljetter |
|---|---|---|---|---|
fredag 21 november |
18:30 |
Salong 1 |
138 lediga platser |
Senast uppdaterad:
Tack för ditt svar!
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
Du har nu hjälpt oss att förbättra våra webbplatser.