Hyresvillkor
Här hittar du villkoren för att hyra Roxys lokaler.
1. Om att hyra Roxy
- Du skickar in förfrågan om att hyra Roxy via en e-tjänst.
- Vi tar enbart emot förfrågningar med fyra veckors framförhållning.
- Vi svarar på din förfrågan inom 5-7 arbetsdagar.
- Vid godkänd förfrågan får du ett kostnadsförslag som du får godkänna eller avböja.
- Du har en vecka på dig att godkänna kostnadsförslaget skriftligt via meddelande i e-tjänsten eller epost till hyra.roxy@orebro.se.
- När bokningen är godkänd får du ett e-avtal från Örebro kommun att signera digitalt med BankID.
- Att boka Roxy är möjligt i mån av ledig tid i lokalerna, övrig verksamhet och typ av arrangemang.
- Vi tar endast emot bokningsförfrågningar via e-tjänsten. Förfrågningar via epost, telefon eller sociala medier behandlas ej.
- En förutsättning för att avtal ska ingås med en ideell förening är att föreningen har godkända handlingar i enlighet med allmänna villkor för bidragsgivning inom Kultur- och fritidsnämnden.
2. Om lokalen
- Bio Roxy erbjuder två salonger:
- Salong 1: 139 platser (117 + läktare med 22).
- Salong 2: 30 platser.
- Bio Roxy har även ett enklare kafé med pentry och 20-25 sittplatser på källarplan.
- Salong 1 är tillgänglig med rullstol och har hörslinga. Salong 2 och kaféet ligger på källarplan, hiss och hörslinga saknas.
- Det finns möjlighet att hålla privata filmvisningar, konferenser, presentationer eller andra evenemang.
- Det är inte tillåtet att ta med egen ljudutrustning då detta kan störa övrig aktivitet i lokalerna.
- Räkna med eventuell förberedelse- och iordningställande av fika m.m. i bokningstiden. Det är från tiden som är bokad som ni får tillgång till lokalerna, det är då personal finns på plats.
- Du ansvarar för att den typ av arrangemang du planerar följer gällande lagar och regler.
3. Utrustning
Salong 1
- 2K videoprojektor
- Blu-rayspelare
- Internet 100 Mbps
- Tre trådlösa mikrofoner
- Piano
- Hörslinga
Salong 2
- 2K videoprojektor
- Mediaspelare
- Blu-rayspelare
- Internet 100 Mbps
(Notera: ingen hörslinga finns i salong 2)
4. Filmvisning
- Vid filmvisning tillgodoser vi era önskemål i mån av tillgänglighet från distributör.
- Du kan även visa egengjord film och material från andra källor.
- Egen filmkopia måste lämnas in senast tre vardagar före visning.
- Vid filmvisning under två timmar debiteras minst tre timmar.
- Eventuell filmhyra tillkommer beroende på film och rättighetsägare.
5. Priser
Företag
Lokal | Dagtid vardagar | Kvällar och helger |
Salong 1 | 1700 kr/timme | 2200 kr/timme |
Salong 2 | 1300 kr/timme | 1600 kr/timme |
Kafé | 350 kr/timme | 500 kr/timme |
Föreningar, privatpersoner & skolor
Lokal | Dagtid vardagar | Dagtid vardagar | Kvällar och helger |
Salong 1 | Salong 1 | 1050 kr/timme | 1550 kr/timme |
Salong 2 | Salong 2 | 750 kr/timme | 1100 kr/timme |
Kafé | Kafé | 350 kr/timme | 500 kr/timme |
6. Personal och service
- En medarbetare från Roxy ingår alltid i priset och finns på plats under arrangemanget.
- Det finns ett kafé utanför salong 2 där vi kan ordna kaffe och bröd till bra pris om så önskas. Det är även möjligt att ta med och ordna eget fika/förtäring.
- Det är inte tillåtet att ta med egen köksutrustning. Mikro, kokplatta, kaffebryggare och diskmaskin finns att tillgå.
- Glas, muggar m.m. ingår i hyra av kaféet.
- Roxy har en kiosk med snacks, godis och drycker som kan vara öppen för försäljning om detta önskas. Vi kan även erbjuda snacks och dryck som vi ställer iordning för ert arrangemang mot en extra kostnad.
- Det är tillåtet att ta med egna snacks, godis och dryck.
7. Kostnader utöver hyra
- Moms tillkommer enligt gällande regler.
- Eventuella omkostnader (exempelvis extra teknik, filmhyra, licenskostnader) kan tillkomma.
8. Avbokning och ändringar
- Avbokning eller önskemål om ändring ska göras skriftligt till hyra.roxy@orebro.se.
- Avbokning ska ske senast 14 dagar före bokat datum. Eventuella avbokningsavgifter kan tillkomma beroende på hur nära inpå evenemanget avbokningen görs.
- Önskemål om ändringar i bokningen ska inkomma senast 7 dagar före bokat datum. Detta gäller endast mindre ändringar då avtal redan är signerat.
- Roxy förbehåller sig rätten att avboka vid tekniska problem, säkerhetsskäl eller andra oförutsedda händelser.
9. Ansvar
- Hyresgästen följer de avtalade överenskommelserna, och följer eventuella regler och instruktioner Roxys personal ger.
- Vid offentliga arrangemang där ordningsvakt anses behövas står hyresgästen för dessa kostnader.
- Använda lokaler med tillhörande utrymmen skall grovstädas av hyresgästen.
- Marknadsföring av publika arrangemang skall ske på ett vederbörligt och lagligt sätt. Det skall också tydligt framgå vem som arrangerar.
- Hyresgästen ansvarar för att arrangemang sker enligt gällande lagar.
- Hyresgästen är skyldig att ersätta uppkommen skada på såväl fast som lös egendom.
- Hyresgästen är skyldig att följa de ordningsföreskrifter som nämns ovan, i annat fall kan upplåtaren häva kontraktet.
- Skadan som då åsamkas upplåtaren får hyresgästen stå för.
Senast uppdaterad:
Publicerad:
Tack för ditt svar!
Berätta gärna vad vi kan göra bättre på den här sidan för att förbättra webbplatsen! Vi har ingen möjlighet att svara, men dina synpunkter är värdefulla för oss. Tänk på att inte skicka in personuppgifter. Om du vill ha svar på en fråga kan du istället använda formuläret ”Lämna en synpunkt”.
Om du ändå skickar in personuppgifter via detta formulär hanteras uppgifterna av Kommunstyrelsen och kan eventuellt lämnas vidare till annan verksamhet inom Örebro kommun i syfte att förbättra vår service.
Här hittar du mer information om hur vi hanterar personuppgifter.
Tack för ditt svar!
Du har nu hjälpt oss att förbättra våra webbplatser.