Meny

Förstelärare

Örebro kommun har tillsatt Förstelärare runt om på skolorna i kommunen. Uppdragen ser lite olika ut beroende på vilken tjänst pedagogen har. Läs om deras uppdragsbeskrivningar här nedan:

Vill du veta vilka som är Förstelärare på kommunala skolor i Örebro? Klicka på plusboxarna här nedan!

Adolfsbergsskolan F-6

Marie Fält
Anette Mattila
Anna Öhling
Sofia Bürger
Susanne Runesson

Adolfsbergsskolan 7-9

Rebecka Edström
Anna Arvidsson
Lena Nordqvist
Jenny Andersson
Andreas Boman Frank

Almbro skola

Magnus Esbjörner

Almby skola F-3

Mariana Gülger
Helmina Pallhed

Almby skola 4-6

Håkan Widarsson
Sofia Hafdell
Jennie Lindborg

Almby skola 7-9

Brita Fredriksson
Katrin Ragnarsson
Kent Larsson
Stefan Wahlstedt

Askers skola

Stefan Törnström

Björkhagaskolan

Teresa Sjölander

Brickebackens skola

Nermina Prndelj
Margareta Candemo
Daniel Poignant
Katariina Minkkinen

Brickebackens särskola

Kristina Stanley-Linderö

Brukets skola

Tamar Ucar

Brunnsskolan

Ylva Bertilsson
Annelie Tilldal
Carina Andersson

CVÖ, Centrum för vuxenutbildning

Christer Wickberg

Eklundaskolan

Lena Schreiber

Engelbrektsskolan

Lydia Kreij
Niklas Fransson
Sofia Linnér
Åse Vallin
Sandra Eriksson
Benita Törnqvist
Jenny Sörling

Ervalla skola

Marianne Karlsson

Garphyttans skola

Anna Hesselbom
David Bergkvist

Glanshammars skola

Ulrika Trillkott
Elisabeth Haglund

Gumaeliusskolan

Ulla-Britt Ahlén
Anders Eriksson
Madelene Forsmark
Åsa Holmström

Gymnasiesärskolan

Liselott Bragd
Martin Rengman
Lammin Jensen

Hagaskolan

Andrea Persson
Karin Sagebro
Bejaze Berisha

Hovstaskolan

Helena Andersson
Marianne Fredriksson
Eva Ekdahl
Eva Sjöholm

Karolinska gymnasiet

Anders Hagsten
Anders Hallman
Anne Granfelt
Christina Kjellsdotter Ander
Magdalena Stenman
Marie Gilbertsson
Ola Åkerlund
Ola Jävergård
Per Sartz
Pernilla Pettersson
Petronella Ekström
Therese Viberg

Komvux

Maria Axinge
Petter Kraftling
Åsa Salomonsson
Karl-Henrik Wickbom (tjänstledig)
Olof Olofsson
Johan Löfgren
Johanna Eriksson
Carin Rosenberg
Michael Sjöberg
Britt-Marie Beskow
Josefin Johansson
Petra Olsson

Kryddgårdsskolan

Birgitta Orre

Kvinnerstagymnasiet

Camilla Andersson

Lillåns skola F-6

Helen Jernfält
Sara Hällzon

Lillåns södra skola

Frida Gabot
Anneli Olsson

Lillåns skola 7-9

Mikael Enoksson
Linda Ekman
Elisabeth Sneitz
Magnus Windefelt

Lundbyskolan

Stefan Angergård

Mariebergsskolan

Charlotte Hulldin

Mellringeskolan

Mats Hallman
Maria Wreeby
Marie Gustafsson
Katrin Zettergren
Johan Thunell
Camilla Örvill

Modersmålsavdelningen

Rania Sahdo

Mosjö skola

Karolina Bergström

Navets skola

Martin Frisén
Marie Sevefjord
Per Johansson
Suzanne Gynnhammar

Norrbyskolan

Helena Asplund
Emma Lindblom
Anna-Lena Anhammer

Närkes kils skola

Maria Andersson

Odenskolan

Edvin Svensson
Gun-Inger Uddmyr
Charlotte Torstensson

Olaus Petriskolan

Stefan Alvbrant
Pernilla Gunnarsson
Camilla Molin
Kristina Drageryd

Riksgymnasiet för döva och hörselskadade

Jessica Hallonqvist (Rudbecksgymnasiet)
Christer Backlund (Tullängsgymnasiet)
Sara Selling (Tullängsgymnasiet)
Anna-Eva Olsson (Tullängsgymnasiet)
Anna-Karin Hedlund (Virginska gymnasiet)
Alenka Horvat (Rudbecksgymnasiet)

Rostaskolan

Per Tengvall
Lars Andersson
Elisabet Wennhager

Rudbecksgymnasiet

Ann-Christin Heerman
Anneli Carlsson Starsmark
Anne-Sophie Skalin
Bodil Holmström
Christer Blohm
Daniel Broadley
Erland Skommevik
Lars Tuvestad
Lieselott Höppe
Maria Lander
Mårten Persson
Ulrika Wedding
Anna Larsson
Ulrika Duvman Rydén
Therese Maran
Weronika Höglund

Stora Mellösa skola

Katharina Blomé
Ann Wahlström
Sarah Holmqvist

Stureskolan

Eva Granberg
Cecilia Fritz

Sveaskolan

Barbara Andersson

Sörbyskolan

Annelie Waerner
Zehra Suhonjic

Sörbyängsskolan

Hanna Gustafsson

Tegnérskolan

Lisa Almestrand
Eva Lektér
Anneli Petersson

Tullängsgymnasiet

Elisabeth Lindgren Röjler
Erik Sundeman
Gudni Viggosson
Helena Salo Ohlsson
Joacim Zetterman
Kenth Rohlén
Magnus Åkerblad
Peter Larsson
Peter Stenberg
Torbjörn Jansson
Åke Lindqvist

 

Virginska gymnasiet

Anja Leszczynska
Anna Bengtsson
Anna Forsman
Anna-Lena Kanto
Ewa-Lena Therus
Jörgen Larsen
Kerstin Eklund
Lisa Fredrikson
Maria Ersmark
Rickard Pauly
Sofie Zetterlund
Maria Kihlberg
Carin Arnesson
Annika Morfeldt

Vintrosa skola

Annsophie Sandberg
Karin Hultin

Vivallaskolan

Sylvia Bjerke
Jennypher Löfgren
Ferid de Basso (tjänstledig)
Maria Simonen
Annika Johansson
Linda Larsson
Dan Tran
Maria Isgren
Lisa Åsgrim
Martin Ahlbäck

Västra Engelbrektsskolan

Erik Änghagen
Pia-Lena Johansson
Camilla Stelin
Sanja Semiz

Wallerska skolan

Anders Ekvall

Ölmbrotorps skola

Leif Andersson

Senast uppdaterad: 27 oktober 2017

Publicerad: 12 oktober 2015

Hade du nytta av innehållet på den här sidan?

Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Örebro municipality in other languages

Close

Kontakta Pedagog Örebro

Kontakta Örebro kommun

Telefon: 019-21 10 00 

Öppettider: Vardagar kl. 7-17

Besöksadress: Drottninggatan 5

Öppettider: Vardagar kl.10-17

E-post till servicecenter

 servicecenter@orebro.se